4 Ocak 2010 Pazartesi

DİYETTE YANLIŞ BİLİLENLERYANLIŞ: Kiloluyum, çünkü çok yiyorum.
DOĞRU: Hem doğru hem yanlış. Kilo sorunu yalnızca kişinin aldığı ve harcadığı enerji miktarının eşit olmamasından ibaret değildir. Kilo problemi, biyopsikososyal faktörlerin de etkileri ile ortaya çıkan bir sorundur. YANLIŞ:Yüksek motivasyon ve kilo vermeye istekli olmak kilo sorununu köklü bir biçimde çözer.
DOĞRU: Kilo verme ve verilen kiloyu koruma konusunda kalıcılığı sağlayan yüksek motivasyon veya istek değildir. Yeme davranışlarının kiloya etkisi konusunda doğru bilgi ile donatılmış kaliteli motivasyon esastır.
YANLIŞ: Doğru diyeti bulduğum zaman kilo sorunumu çözerim.
DOĞRU: Diyet yapmak dönemsel bir davranıştır. Verilen kilonun korunması zihinde başlayan ve günlük yaşam davranışlarına aktarılan değişikliklerle sağlanır.
YANLIŞ: Verilen kiloyu korumak için belirli gıdalar beslenmeden çıkarılmalıdır.
DOĞRU: Kilo kontrolü, yiyeceklerin çeşidi değil, miktarı denetlendiğinde sağlanır.
YANLIŞ: Hızlı yeme alışkanlığı değiştirilemez. Bir kişilik özelliğidir.
DOĞRU: Aceleci olmak kişiliğin bir parçası olabilir. Hızlı düşünmek hızlı konuşmayı gerektirmediği gibi yeme davranışını yavaşlatmak için de kişiliğin değişmesi gerekmez.
YANLIŞ: Benim diyetisyenim var. Kilo aldığım zaman zayıfl amak için ona gidiyorum.
DOĞRU: Diyetisyen beslenme alanında uzman kişidir. Ancak tekrarlayan kilo verme ve alma döngüleri yeme davranışında değişiklik gerektiğine dair bir işarettir. Yeme davranışı ise davranış bilimlerinin, yani psikolojinin uzmanlık alanındadır.
YANLIŞ: İştahlı insanların kilo vermesi mümkün değildir. Verseler bile geri alırlar.
DOĞRU: İştahı kontrol etmek öğrenilebilen bir davranıştır. Verilen kiloların geri alınmasında iştah dışında psikososyal etkilerin de varlığı bilinmektedir. Araştırmalar, hayat sorunlarına duygusal odaklı çözüm arayan kişilerin problem odaklı kişilere göre daha fazla kilo geri alımı yaşadığını göstermektedir.
YANLIŞ: Kendimi iyi hissetmek için yemek yiyorum. Neden psikoloğa gideyim?
DOĞRU: Doğru ve yanlış: Sıkılan, sinirlenen, kırılan pek çok kişi kendini tekrar iyi hissetmek için bir şeyler yemeyi seçebilir. Zor duygularla baş edebilmenin yemek dışındaki yolları öğrenilebilen bir beceridir.
YANLIŞ: Kilo sorunum için yetkin bir diyet uzmanına gitmem yeterlidir.
DOĞRU: Bazı durumlarda yetebilir. Ama çoğu zaman davranış ve psikoloji açısından bir donanım gereklidir.
YANLIŞ: Sağlıklı bir kiloya ulaşmak için diyetisyenim olması yeter.
DOĞRU: Diyetisyenler sağlıklı besinlerin seçilmesinde yardımcı olan uzmanlardır. Ancak kalıcı değişim için duyguların anlaşılması ve davranışların yönetilmesi gerekir.
YANLIŞ: Şişmanlık, çok ve kontrolsüz yeme hastalığıdır.
DOĞRU: Şişmanlığı böyle yorumlamak yüzeysel bir yaklaşımdır. Denetlenemeyen bir yeme davranışının altında farklı genetik, psikolojik ve sosyal etkenler yatabilir.
YANLIŞ: Psikoloji ve psikiyatri, sadece hastalıkların tedavisi ile ilgilenir.
DOĞRU:Ruh sağlığı hem hastalıkların, hem de hastalığın olmadığı zamanlarda daha nitelikli bir hayatın yerleşmesi yönünde bireye yardımcı olur. Beslenme davranışının düzenlenmesi de insanın hayat kalitesini önemli ölçüde arttırır.
YANLIŞ: İyi bir diyet yaparsam kilo verebilirim ve istediğim gibi değişmiş olurum.
DOĞRU: Meseleye bir alışkanlık ve hayat biçimi boyutundan bakılması gerekir. Değişim yolunda kişinin anlaşılması ve engellerin aşılması için sorunun psikolojik boyutunun ruh sağlığı uzmanları tarafından ele alınması kritik önem taşır.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails